Siła życia

Od początku ubiegłego 2020 roku mamy epidemię koronawirusa. W końcu września zaczęło się na poważnie. W listopadzie pierwsze maksimum. Służba zdrowia była po raz pierwszy niebywale obciążona bohatersko wspomagając zaatakowanych, a władze raz po raz wprowadzały obostrzenia, starając się głównie ograniczyć rozszerzanie się zarazy. Ludzie jeszcze, albo już, nie przejmowali się  zbytnio. W połowie lutego 2021 roku mieliśmy więc kolejną górkę. nastąpił kolejny szybki wzrost. Pod koniec grudnia ubiegłego roku rozpoczęto szczepienia. Trwają i mają trwać jeszcze miesiące. Zapowiadana jest też trzecia, a nawet czwarta fala.

COVID
Przypadki zachorowań COVID-19 od (prawie) początku epidemii

Do 24 września 2020 r. zmarły na koronawirusa 2344 osoby. Do 10 maja 2021 roku zachorowało na COVID 2,8 mln Polaków. Wyzdrowiało już prawie 2,6 mln, zmarło natomiast nieco ponad 70 tys. osób, w większości starszych, z licznymi schorzeniami towarzyszącymi. Choruje jeszcze 187 tys, z których tylko co 5-ty pacjent przebywa w szpitalu covidowym. Szczepienia już działają, ale nie sposób jednocześnie zaszczepić wszystkich. Na dodatek duża część społeczeństwa nie bardzo chce się szczepić.
Epidemia COVID-19 jest znaczna, ale w porównaniu do niegdysiejszych, malutka. Ostatnią wielką epidemią globalną była słynna hiszpanka. To najgroźniejszy znany we współczesnej historii szczep grypy, zjadliwa odmiana wirusa grypy typu A (H1N1). Wirus ten wywołał epidemię w latach 1918–1919(20). Zaraziło się nim pół miliarda ludzi na świecie, a zmarło od 50 do 100 mln ludzi. Hiszpanka atakowała przede wszystkim młodych, w przedziale wiekowym 20–40 lat. Wysoka zapadalność na chorobę i śmiertelność w tej grupie była zaskakująca, bowiem wirus hiszpanki nie różnił się istotnie od innych szczepów grypy, ale był ponad dziesięciokrotnie bardziej śmiercionośny. Być może do ciężkiego przebiegu choroby przyczyniła się wojna, w czasie której żywność była trudno dostępna, a warunki sanitarne znacznie gorsze.
Najgorszym skutkiem epidemii COVID-19, zwłaszcza w krajach rozwiniętych jest załamanie gospodarcze  oraz zmiana codziennej aktywności. Wszystkich, ale przede wszystkim dzieci. W dużym stopniu ratuje nas internet. Ale nie załamujmy się, okażmy siłę życia jak ta odcięta połówka kapusty:

Kapusta

Wojciech Nowakowski Wikipedia
refleksyczasu@aol.com
Tel. +48 690657821