Trzy głosy. Górska, Pawlicki i Więdłocha

TrzyGlosy
Agnieszka Więdłocha, Antoni Pawlicki oraz Magdalena Górska w Muzeum Historii Polski (fot. MHP/Maciej Cioch)

Dopiero przy drugim audiobooku – Życiu polskim w dawnych wiekach Władysława Łozińskiego zorientowałem się, że to rozległy projekt wielu ojców. Zdradził to mądry wybór czytanych dzieł, nie nadających się do telewizji. Więc po znakomitej Marysieńce Sobieskiej Boya i Więdłochy i z pewną nieufnością słuchanym ponad stuletnim(!) Łozińskim zauważyłem, po grafice okładek zresztą, że to jakiś koncept. Tak, był to duży koncept pt. „Klasycy polskiej historiografii” realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura w sieci, zarządzanego przez Narodowe Centrum Kultury. W projekt włączyło się Muzeum Historii Polski, udostępniając swoją stronę internetową, na której są zamieszczane nieodpłatnie audiobooki. Wyboru tekstów dokonał Wojciech Kalwat z tegoż Muzeum, który powiedział, że zasoby polskiej historiografii są przebogate, a wciąż mało znane. Rzeczywiście po przesłuchanym już prawie „Życiu…” mogę stwierdzić, że miał rację. A Magdalena Górska może być wzorcem czytania audiobooków – znika za treścią i pozwala wyobraźnią wejść w świat, o którym zaledwie słuchamy.

Dla Antoniego Pawlickiego inicjatora całego przedsięwzięcia ważny w czytanych tekstach jest krytycyzm autorów w stosunku do szlachty i magnaterii. Gratuluję mu tego bardzo, bo było nam to potrzebne. Mieliśmy w tej materii wielką, historyczną dziurę. Po wielkiej historycznej akceptacji Rzeczpospolitej Magnackiej i Szlacheckiej, wynikającej po prostu z uniesień odzyskania niepodległości, wpadliśmy po II Wojnie Światowej w okres poniżania naszej historii. Wahadło znów odbiło po latach Solidarności, by znowu nas epatować bajką szlachecką i magnacką. Teraz znaleźli są Ci, którzy chcą nam wszystkim uzmysłowić jak w tych ważnych trzech wiekach Rzeczypospolitej (XVI do XVIII w.) naprawdę było.

Klasycy polskiej historiografii to audiobooki udostępniane nieodpłatnie na stronie www.muzhp.pl oraz w księgarni publio.pl. Na razie jest ich pięć:
Józef Piłsudski, „22 stycznia 1863” – czyta Antoni Pawlicki
Władysław Łoziński „Życie polskie w dawnych wiekach (wiek XVI-XVIII)” – czyta Magdalena Górska
Władysław Łoziński „Prawem i lewem. Obyczaje na czerwonej Rusi” – czyta Antoni Pawlicki
Wacław Tokarz, „Insurekcja warszawska (17 i 18 kwietnia 1794 r.)” – czyta Antoni Pawlicki
Władysław Żeleński-Boy, „Marysieńka Sobieska” – czyta Agnieszka Więdłocha

Warto wiedzieć, że ciekawych darmowych publikacji jest ostatnio wiele. Chyba wynika to stąd, że dostęp do nieśmieciowych informacji wobec zalewu reklamy jest niełatwy.  Wydawnictwo Agora na przykład publikuje wiele książek czy ich fragmentów w podcaście Poczytawszy. Publikacje Agory są eównież dostępne darmowo na przykład w publio.pl.

Wojciech Nowakowski Wikipedia
refleksyczasu@aol.com
Tel. +48 690657821